Co robimy?

Wodne trekkingi

Organizujemy spływy kajakowe po rzekach województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Testowaliśmy Radomkę przez cztery dni, płynęliśmy m.in. Drzewiczką (dwa dni), Pilicą (dwa dni) i Kamienną (jeden dzień). Oprócz tego członkowie naszego stowarzyszenia sprawdzali, jak wyglądają oznakowane turystyczne szlaki wodne na Krutyni (sześć dni) i Czarnej Hańczy (trzy dni). Nasze wodne imprezy są wymagające – często trzeba przenosić kajaki, radzić sobie z powalonymi drzewami, a do tego ugotować obiad w plenerze. Śpimy w namiotach, często „na dziko”.

Testy rzek na deskach SUP

W 2023 roku otrzymaliśmy dotację w ramach programu „Mazowsze Lokalnie”. Kupiliśmy za nią m.in. 3 deski SUP. Dzięki nim możemy testować rzeki pod kątem spływów turystycznych. Częściowo przetestowaliśmy Radomkę, Mleczną, Pacynkę i Iłżankę.

Leśne POWERtepy

Chodzimy szlakami pieszymy lub własnymi ścieżkami – już dwa razy przeszliśmy liczący 95 km Główny Szlak Świętokrzyski (każde przejście w siedmiu ratach), zorganizowaliśmy sobótkowy spacer po rezerwacie Krępiec, przejście rezerwatu Starodrzew Dobieszyński, „wyprawę” na Miedziankę i do Piekielnej Bramy.

Imprezy dla dzieci

Dla uczniów szkół z terenu ziemi radomskiej organizujemy piesze imprezy turystyczne z ogniskiem. Do tej pory zorganizowaliśmy dwa rajdy z okazji Mikołajek i dwa z okazji pierwszego dnia wiosny. Staramy się, aby młodzież nie tylko szła i integrowała się, ale również zdobywała wiedzę. Dlatego też – jeśli jest taka możliwość – przy okazji rajdu odwiedzamy małe lokalne muzea. Główną atrakcją na naszych imprezach dla dzieci (poza ognieskiem) sa GRY TERENOWE – jesteśmy jedynym stowarzyszeniem w południowej części województwa mazowieckiego, które każdorazowo, przy okazji organizacji imprez dla dzieci, przygotowuje grę terenową.

Dzięki dotacji z programu „Mazowsze Lokalnie” zakupiliśmy namiot handlowy i przenośny głośnik z mikrofonem bezprzewodowym. Namiot posłuży nam do organizacji zakończeń rajdów (tam, gdzie nie ma takiej infrastruktury turystycznej), zaś głośnik pozwoli na lepsze prowadzenie imprez, na których potrafi być nawet 130 osób.

Gry terenowe

Gry to nasza specjalność! Uczestnicy otrzymuja specjalnie przygotowaną mapę, na której znajdują się zaznaczone punkty, oraz kartę zadań do wykonania. Gdy dotrą do punktu zaznaczonego na mapie, rozwiązują zadania – korzystają wówczas m.in. z tablic umieszczonych w danym miejscu. Niekiedy muszą dopasować stare zdjęcia do współczesnych obiektów. Na koniec czeka ich rozwiązanie szyfru. Liczy się dokładność, współpraca w grupie oraz szybkość.

Zanocuj w lesie

Przynajmniej dwa razy w roku staramy się zorganizować imprezę z noclegiem pod namiotami. To świetny sposób, aby sprawdzić swoje umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach: trzeba znaleźć „toaletę”, rozpalić ognisko, przygotować ciepły posiłek i nie bać się nocnych szelestów. Do tej pory nocowaliśmy w Puszczy Kozienickiej, Puszczy Stromieckiej i podczas spływów kajakowych Pilicą i Drzewiczką.

Mniej znane muzea

Staramy się odwiedzac mniej znane muzea, które przybliżają lokalną historię. Gdzie można zobaczyć stare wozy strażackie i kolekcję hełmów? Kim był Powała i co można zobaczyć w jego kuźni? Co mieści się w pałacu we Wsoli? Kim była tkaczka z okolic Piekielnej Bramy? Gdzie w Polsce znajduje sie największa prywatna kolekcja militariów udostępniona do zwiedzania? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie na naszych imprezach.

Skip to content